Zdravie v máji
MÁJ – SRDCE
V máji podľa tradičnej čínskej medicíny venujeme zvýšenú pozornosť srdci.
Ťažkosti sa prejavujú dýchacími problémami, opuchmi.
Na srdci sa odrážajú ťažkosti iných orgánov, hlavne krvného obehu a krvotvorby, chrbtice, nedostatok horčíka a psychické problémy ( sklon k panike).
Zaťaženým zmyslovým orgánom je jazyk, ktorý súvisí so srdcom a tenkým črevom ( jún).
Normálna farba jazyka je naružovkastá, červená ukazuje na ischémiu - nedokrvenosť tkanív alebo orgánov, modrá na srdcovo - cievne príhody.
Prevládajúcou emóciu je radosť, ak je neprimeraná a neodôvodnená, môže naznačovať problémy.
Srdce je orgán veľkosti päste a pracuje z fyzikálneho hľadiska ako tlakové čerpadlo.
Každý jeho úder predstavuje tlakovú vlnu, ženúcu krv do pľúc, aby následne prehnalo krv do celého tela, čím mu dodáva kyslík a odvádza splodiny.
Srdce je dutý svalový orgán uložený v hrudníku. Svojimi pravidelnými sťahmi poháňa krv cez cievy do všetkých častí tela a tým umožňuje výživu a výmenu látok v tkanivách. Aktívna činnosť srdca je medzi 11. a 13. hodinou.
Srdce je dvojitá pumpa, do jeho pravej predsiene a komory sa vracia okysličená krv z tela, aby bola prečerpaná do pľúc na nové okysličenie. Potom sa vracia ľavou predsieňou, kde je vypudená do aorty a tam začína jej nový obeh do celého organizmu. Srdce urobí priemerne 100-tisíc úderov dennodenne.
S dýchavičnosťou a úzkosťou, tiež opuchmi je spojená porucha funkčnej činnosti srdca.
Tlaková, zvieravá až pálčivá bolesť na hrudníku, ktorá vystreľuje zväčša na ľavej strane do paže, krku, chrbta, ramena a čeľuste je príznakom závažného ochorenia tohto veľmi dôležitého orgánu. Táto bolesť môže byť jediným prejavom ochorenia srdca.
Prevencia a liečba
Jesť cícer, avokádo, kurkumu na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.
Piť zelený čaj, 2 šálky denne znižujú vysoký krvný tlak.
Jesť hrozno, obsahuje vitamíny, minerálne draslíkové soli, fosfor, horčík a antioxidanty, znižujúce krvný tlak a zlepšujúce srdcovú funkciu.
Jesť citrusové plody (grapefruity, citróny...), majú antioxidačné vlastnosti a posilňujú okrem iného steny ciev, zabraňujú zhlukovaniu krvných doštičiek a vzniku krvných zrazenín.
Pohybovať sa 20-30 minút denne.
Hloh obyčajný je liečivou bylinou na srdcové ťažkosti, znižuje krvný tlak, zlepšuje výkonnosť srdcového svalu, upravuje srdcovú arytmiu, zabraňuje poškodeniu ciev. Na zlepšenie prekrvenia celého tela, priechodnosti ciev a tepien a zníženie krvné tlaku pijeme pravidelne a dlhodobo čaj: lyžičku sušeného hlohu zalejeme 1/4 l vriacej vody, 5 minút vylúhujeme, scedíme a pijeme 3x denne. Ak máte vážne problémy so srdcom, konzultujte jeho užívanie s lekárom.
Preventívne odporúčania liečiteľa Jiŕího Janči:
Reflexná masáž chodidiel ( viď obrázok).
Skontrolovať stav krčnej a hrudnej chrbtice.
Znížiť fyzickú námahu.
Piť čaj regulujúci srdcovú činnosť ( srdcovník, karbinec európsky, kozlík lekársky, lipkavec voňavý).
Doplniť horčík ( obilné klíčky, sója, melasa, kakao...).
Lunárny kalendár Krásnej panej 2013-2025. Žofie Kanyzová a kolektív autorov